Diş tedavisinde açılı implant avantajı

 

Açılı İmplantlar sayesinde, protezlerde hem daha az sayıda implant kullanıldı hem de  cerrahi   müdahaleye  gerek kalmadı

Dişi son noktaya kadar ağızda tutmanın kemik kaybına yol açtığını, bu sebeple kanal tedavisi yerine implantın tercih edildiğini´´Çünkü ileride implant veya  protez yapılabilmesi için kemiğe ihtiyaç duyulur. İleriye yönelik kemiği korumak amacıyla gidişatı kötü olan  dişleri çekerek implant  uygulamak  hem  estetik  hem de fonksiyonel açıdan daha akılcı´´ şeklinde konuştu.

´´Eksik diş veya dişler yerine yapay diş kökü yerleştirilmesi´´ şeklinde tanımlanan implant tedavisinde son zamanlarda hastalar açısından sevindirici gelişmeler olduğunu,bu gelişmelerden birinin de açılı implantlar olduğunu söyledi. 

Mevcut tedavide, tam diş kayıplarında her bir çene için 7-9 arasında implant kullanmak gerektiğini

´´Mevcut yöntemde, gerek alt gerekse üst çene için bazı  cerrahi operasyonlar gerekebiliyor. Tam diş kayıplarında alt ve üst çeneye yerleştirilen açılı implantlar sayesinde, artık protezler cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yerleştirilebiliyor. ´All on 4´ adı verilen bu yeni yöntemde ayrıca,  protez için 7-9 implant yerine, sadece 4 implant kullanılıyor.´´ 

Yeni yöntemin dünyaca ünlü implant uzmanı  Paulo Malo tarafından geliştirildi

ANINDA YÜKLEME TEDAVİSİ         
Implant tedavisindeki gelişmelerden bir diğerinin de ´´Anında  cerrahi ve yükleme´´ adı verilen, implant ve protezlerin hiç beklemeden yerleştirilmesine olanak sağlayan yöntem olduğunu belirtti. Son 2 yıldır uygulanan, ancak geliştirilen teknolojilerle artık daha da yaygınlaşan yöntem hakkında bilgi, hastaların daha önce  dişçekiminin ardından, implant için 1 ay,  protez yerleştirilmesi için de 3 ay olmak üzere, toplam 4 ay beklemek zorunda olduklarını, ancak artık bu sürenin çok kısaldığını söyledi.

Tomografi, 3 boyutlu CAD-CAM (bilgisayarlı planlama) sistemlerinin devreye girmesi ve yeni  yivli implant dizaynı sayesinde, artık hastalar hiç beklemeden yeni dişlerine kavuşabiliyor´´ Söz konusu sistemlerle üç boyutlu görüntü elde edilerek geçici kron ve protez  üzerinde uygulama yapılabildiğini, bunun,diş çekiminin hemen ardından implant ve  protezin takılmasına olanak sağladığını.Bu yöntemde, protezin  implant uygulamasından sonraki 24 saat içinde yapılması, aksi halde normal sürenin beklenmesi gerektiğini. İşlemin tek diş için yapılabileceği gibi tam dişsizlik halinde de uygulanabileceğini, ´´Hastanın hiç dişi olmasa bile implantla beraber protez de uygulanabilir.