Gripte Diş Bakımı Önemli

 

 


Grip virüsünden kendimizi korumanın oldukça zor olduğunu kaydeden Diş Hekimleri, "Çünkü virüs insandan insana öksürük ya da hapşırık sonrası havaya saçılan damlacıklar yoluyla bulaşıyor ve damlacıklar havada 3 gün asılı kalabiliyor. Grip virüsü taşıyan birisinin hapşırdığı bir odaya 2 gün sonra giren birisi de hastalığa yakalanabiliyor. Dolayısıyla, grip hastası olan kişilerinde sorumluluk sahibi olarak bulaştırmamaya özen göstermeleri gerekir. Hapşırma ve öksürmenin yanı sıra ortak çatal bardak kullanımı, ortak havlu kullanımı, öpüşme hatta tokalaşma ile bile bu virüs bulaşabilir.
Grip virüsü ağız yoluyla çok kolay bulaşan bir hastalıktır. Grip olduğunuzda ağzınıza soktuğunuz her şey tam olarak virüs taşımaktadır. Dolayısıyla öncelikli olarak diş fırçanızın hijyenine ekstra dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde diş fırçası ile hastalık kısır döngü halinde size geri dönecek ve iyileşmeyi geciktirecektir. Hastalık döneminde diş fırçanızın tam olarak temizlendiğinden emin olmanız gerekir. Eğer emin değilseniz, sık sık değiştirmenizi tavsiye edebilirim"

"Grip virüsü vücuda girdiğinde, ateş, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtiler yapabilir. Ağız içinde ise diş etlerinde sızlamalar, dişlerde hassasiyet ve diş köklerinde ağrılar olabilir" diyen Diş Hekimleri, daha sonra şunları kaydettiler; "Bunun sebebi vücut direncinin düşük olmasından dolayı, ağız içinde var olan en ufak bir problemin alevlenmesidir. Grip virüsü vücuda girdiğinde, diş etlerinizde var olan bir problem fırçalarken kanamalara sebep olabilir. Kanıyor diye fırçalamaktan vazgeçmek yanlıştır. Tam tersi kanasa bile yavaş yavaş çok bastırmadan fırçalamaya devam etmek gerekir. Anti bakteriyel gargaralardan bu dönemde faydalanabiliriz. Ağız hijyeni ne kadar yüksek olursa, ufak problemler de o kadar az alevlenecektir.

Vücut direnci düştüğü için, ağız mukozasında bir ya da birden fazla aftöz ülserler çıkabilir. Aftların da maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Oldukça ağrılı oldukları için yemek yemenizi de zorlaştıracaklardır. Fakat grip virüsünden hızlı kurtulmak için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Çok sıcak, acı ve baharatlı gıdalardan uzak durarak, aft üzerine sürülen, aftı örten ağız içi kremlerden de faydalanarak beslenme kaliteli düzeyde devam ettirilmelidir.