Menopoz ve Orta yaş Diş Sağlığı

 

Menopoz ve orta yaş dönemi, ruhsal değişim açısından sancılı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça önem teşkil ediyor. Dikkat edilmediği takdirde bu süreçte diş sağlığı tehlikeye girebilir. Özellikle sık karşılaşılan kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinin artış yaşandığı menopoz döneminde düzenli diş doktoruna gitmek, dişeti çekilmesini büyük oranda engelleyebiliyor.

Orta yaş döneminde dişeti çekilmesi kadar,çapraşık dişler, önceki yıllarda yapılan tedavilerin kontrol edilmemesi ve gömük 20 yaş dişleri de kişilerin hayatını zora sokuyor.
Ağız ve diş sağlığında orta yaş döneminin özellikle de menopoz sürecinin önemine dikkat çeken Diş Uzmanları, dişlerde ve çene kemiklerinde 40 yaş ve sonrasında ciddi problemler yaşanabileceğini vurguladı.

Düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yapan Diş Uzmanları, “Öncelikle kişilerin doktor kontrollerini aksatmamaları şart. Önceki yıllarda yapılan eski lamineler, dolgular ve protezler senede iki kez doktor tarafından kontrol edilmeli. Bu tedavilerin efektif kullanım süresi 5 yıldır. Malzemelerin de zaman içinde yaşlandıklarını düşünürseniz, yıllar geçtikçe protez ve dolgularınızı da yeniletmeniz gerekir. Yıllar ilerledikçe dişetiniz ile kenar uyumunu kaybeden protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz.