Sigara önce dişleri vuruyor

 Öldürücü alışkanlıkların başında gelen sigara, ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiliyor.

 

Sigaranın insan sağlığını riske sokan pek çok kanser türünün nedeni olduğunu.Sigaranin ilk temasa geçtiği ağız ve dişlere de zararlı etkileri bulunduğuna dikkati çekti.
Sigaranın içerisindeki binlerce zararlı maddenin yüksek ısıyla daha da ölümcül hale geldiğini"Sigaranın ilk zararı  ağız kokusuyla başlar ve ağzın kimyasal yapısını etkileyerek aşırı plak oluşumuna sebep olur. Aynı zamanda sigaranın diş ve diş etlerinde yaptığı ciddi derecedeki sararma estetik açıdan da hoş değildir. Diş hekimince temizlenen dişler, sigara içilmeye devam edildiği müddetçe bu lekelere maruz kalacaktır. Bir başka olumsuz etki de  dişeti problemlerinin artmasıyla tat duyusu ve bağışıklığın azalması ve beraberinde gelen iltihabi oluşumlardır." ifadesini kullandı.

Klinik çalışmaların, sigara tüketimi ve periodental hastalık arasında ilişki olduğunu kanıtladığını belirterek, "Yapılan bir çalışma sigara içenlerin, içmeyenlerden iki kat daha fazla  periodental  hastalık periodontal  riskine sahip olduğunu göstermiştir. Dişi destekleyen dokulardaki kayıp şiddetinin günde 1 sigara içerek yüzde 0,5, 10 sigara içerek yüzde 5 ve 20 sigara içerek yüzde 10 arttığı bulunmuştur. Kırk yaşın altındaki bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, sigara kullanımının, genç erişkinlerde periodontal durum üzerinde güçlü, negatif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Hiç içmeyenlerle kıyaslandığında 19-30 yaş arası sigara içenlerde 4, 31-40 yaş arası 3 kez daha fazla risk gözlenmiştir." diye konuştu.

Sigaranın yol açtığı zararlardan biri olan  ağız kanserlerinin yüzde 75´inin sigara ve alkol alışkanlığındandir"Sigara içmek dudak, damak, yanak ve diş etlerinde oluşan ağız kanserlerinin birincil etkenidir. Sigara, bırakıldıktan ancak 19 yıl sonra  ağız kanseri olma riski, hiç sigara içmeyen bireye eşit hale gelir.
Bu korkunç hastalığın belirtilerini ağızda ağrısız şişlik oluşumu, ilerlemiş durumlarda geçmeyen ağrılar, uyuşukluk, ağız içinde beyaz ve kırmızı lekeler, yutkunma ve konuşma zorluğu, ağız içinde kanama

"Düzenli olarak günde iki kez  dişlerin fırçalanması, diş arası fırçası veya diş ipi kullanarak dişlerin ara yüzlerinin temizlenmesi, sigara içenlerde sıkça görülen siyah kıllı dil oluşumu ve ağız kokusunun azaltılması için dil yüzeyinin de fırçalanması, 6 aylık düzenli periyotlarla diş hekimi kontrollerinin yapılması."