KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Diş implant ameliyatı ne kadar ağrılıdır?

implant ağrılı bir işlem midir

ALP SARIYER

saglik

02.07.2021

863

Diş İmplantı İşlemi Ne Kadar Ağrılıdır? - Hastaların korkulu rüyası ve en büyük sorusu bu operasyonunun ne kadar acı verici olduğu. Ağrı korkusu makul olsa da, günümüz teknolojileri ve prosedürleri diş implantları ile uzun bir yol kat etti. Peki Implant yaptırmak ağrılı bir işlem midir? Implant yaptırdıktan sonra ağrı duyulur mu? Implant yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir? Hangi Implant markasını seçmelisiniz?

İmplanta ihtiyacınız varsa, işte sizi bekleyenler

Implant tedavisinin ne kadar acı verici olduğunu ele alırken, prosedürün kendisini iyi anlamak gerekir. Aslında, uzman bir diş hekimi ne bekleyeceğinizi bilmenizi sağlayacaktır. Gerçek şu ki, her diş implantı operasyonu hastaya göre farklı olacaktır.

Bir diş kaybederseniz, değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, gelişebilecek sayısız sorun olacaktır. Diş değiştirme için en iyi seçenek diş implantıdır. Bu kesinlikle kişisel bir karardır, ancak takma dişler, köprüler ve hatta kronlar gibi diğer seçeneklere göre implant yaptırmanın bir takım avantajları vardır.

İmplant Ameliyatı Pratikte Nasıl İşler?

Implant tedavinizin sonucunu belirleyen faktörler vardır. Bunlar genel sağlığınız, diş sağlığınız ve kemik seviyenizdir. Diş implantı cerrahi olarak çeneye yerleştirilir. İmplant, orijinal diş kökünün yerini alır ve implantın üzerine labaratuar ortamında üretilmiş yapay bir diş yerleştirilir.

Dental implantlar iki aşamada tamamlanır. 6 aylık tedavi ile ilk adım implantı cerrahi olarak çeneye yerleştirmektir. Implant sağlam bir şekilde sabitlendikten sonra, prosedürü tamamlamak için implantın üzerine fabrikasyon bir diş kaplaması(yapay) yerleştirilir ve takılır. Bı kaplama tercihinize ve bütçenize göre porselen veya zirkonyum kaplama olabilir.

implant markaları

İmplant Markaları Önemli Midir? En iyi Implant Markasını hangisidir?

Diş tedavisinde devrim yaratan ve çok efektif bir metot olan implant, günümüzde organik dişe yakın en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Çene kemiğine yerleştirilen materyal yardımıyla bireyin kolaylıkla kullanabileceği bu suni köklü diş, hem hastaları estetik açısından aynı zamanda efektif kullanım yönünden memnun etmektedir. İmplantın bu kadar popüler halde kullanması ve önem kazanması, implant markalarında da çeşitlilikler oluşmasına yol açmıştır. Son zamanlarda sıklıkla talep edilen implant tedavisi, eskiden az sayıda olan implant markalarının ciddi halde artmasına vesile olmuştur. Aşağıda belirttiğimiz markalar dünya genelinde kullanılan en az sorun çıkaran bilindik markalardır.

 • Nobel Biocare
 • Dentsply Sirona
 • Straumann Implant
 • Medentika Implant
 • Implant Direct
 • Zimmer Implant
 • Dti Implant
 • Bredent Implant

Implant markanızı seçerken yukarıda markaları araştırabilir veya implant uzmanınızdan bu markalarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İmplant Ameliyatı Sırasında Ağrı Olur Mu?

Diğer diş cerrahisitedavilerinde de olduğu gibi, diş implantında da ağrı ve rahatsızlık olabilir. Bununla birlikte, diş implantı ameliyatının ne kadar acı verici olduğu sorusuna net cevap vermek imkansızdır çünkü  her hasta farklıdır ve her hastanın farklı ağrı toleransı/eşiği vardır.

Günümüzde modern teknikler ve gelişmiş ağrı yönetimi ile diş hekiminiz size pratikte ağrısız bir tedavi sağlayabilir. Hem ağrıyı hem de kaygıyı hafifletebilen çeşitli sedasyon ve anestezi türleri vardır. 

Ameliyattan sonra ağrı olur mu?

Diş implantları işlemi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar, tedavi sonrası ağrı ve sızı üzerinde etkili olabilir. Bazı hastalar için morarma, şişme ve hatta kanama olabilir. İyileşme süreci ise, kişiden kişiye değişir. Ancak şişlik ve ağrı 7 ila 10 gün sonra bitmiş olmalıdır.

Ağrı ve rahatsızlık düzeyi ne olursa olsun, çeşitli rahatlama yöntemleri vardır. Bir buz paketi, ağrı yönetimi için her zaman iyi bir yaklaşımdır. Hem reçeteli hem de reçetesiz ağrı kesiciler ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Unutmayın ki bu rahatsızlıklar, uzun süreli yeni bir diş ve diş sağlığı karşılığında kısa süreli ve herkesin tolere edebileceği düzeyde olan rahatsızlıklardır.

İmplant ameliyatı sonrası ağrıyı önlemek için neler yapılabilir?

7 - 10 günlük iyileşme sırasında ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmenin birkaç yolu vardır.

 • Diş hekimi talimatlarına uyun
 • İlaçlarınızı düzenli kullanın
 • gerektiği gibi buz paketleri kullanın
 • diş etlerini tuzlu suda yıkayın
 • sıcak yemeklerden kaçının ve daha yumuşak yiyecekler yiyin
 • genel ağız hijyenini koruyun diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin
 • ağrının geçmediği ve normal dışı durumlarla karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünün

Antmodern Diş Kliniğinde Diş Implantları

İmplant ameliyatının acı verici olduğunu düşünen ve çekinen hastalar için Antmodern Diş Polikliniği bir fark yaratabilir. Implantoloji ve Ortodonti Uzmanı Doktor Cengiz Gadimli hastaların bilinçli ve uyanık kalırken işlem sırasında onlara süreci anlatarak daha rahat hissetmelerini sağlar. Ağrı ve rahatsızlık ölçülebilir şekilde azalır ve klinik ekibi anestezisırasında her hastayı yakından izler.  Daha fazla bilgi edinmek için www.dent.com.tr adresindeki implant tedavisi bölümünü ziyaret edin veya doğrudan 0242 324 98 98 numaralı telefondan Antmodern Diş Merkezine ulaşabilirsiniz. Hemen bugün ücretsiz bir ön muayene randevusu oluşturarak profesyonel uzmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilrsiniz.

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Antmodern diş kliniğimizden randevu talep edin.

Benzer Gelişmeler

yeşil çay
2022 Yılında Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları!

Yeşil çayın bir antioksidan özelliği ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmekte. Peki yeni araştırmalara göre ağız sağlığına etkileri neler?

kanal tedavisi
Kanal Tedavisinden Ne Kadar Sonra Yemek Yenir?

Enfekte olmuş dişe kanal tedavisi uygulandıktan kaç saat sonra yemek yemeliyiz? İyileşme sürecinde hangi gıdalar tüketilmelidir?

diş ağrısı
Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş dolgunuzun düştüğünü farkettiğinizde ağrı ve hassasiyet oluşmadan en kısa zamanda diş hekiminize ulaşmalısınız

çene botoksu
Diş Sıkma Botoksu Nedir? Diş hekimleri Botox Yapabilir mi?

Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisinde, diş hekimlerinin kasları etkileyen enjeksiyonlarla botoks uygulaması oldukça ilgi görmekte.

Dişlerdeki beyaz leke
Dişlerdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Dişlerdeki beyaz lekeler bir hastalığın belirtisi olabilir. Dişlerimizi koruyan florür minerali fazla olduğunda zararlı hale gelir ve beyaz lekelere yol açar.

alzheimer yaşlı kadın
Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Ülkemizde 60 yaş üstü kişilerde oldukça yaygın alan Alzheimer için yeni umut. Son yapılan testlerde yeni ilacın, beyinin hafıza kısmında yeni belirtileri gözlemlendi.

çocuklarda kırık diş
Çatlak Diş Kendi Kendine İyileşebilir mi?

Dişler kendilerini yenileyebilirler mi?

Sonbaharda yürüyüş
Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Mevsim geçişlerinde sağlığınızı en üst seviyeye çıkartın!

Sağlıklı yemek
Ağız Sağlığınızı En Yüksek Seviyeye Çıkarak 5 Gıda!

Hangi yiyecekleri yediğiniz ve hangilerinden kaçındığınız konusunda dikkatli olmak ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diş fırçalayan kadın.
Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığında bazı bilgilere sahibiz. Peki bunlardan hangisi doğru uyguluyoruz?

Su içen kadın
Diyabette Kuru Ağız Nasıl Geçer?

Neden bazı şeker hastalarının ağız kuruluğu sorunları var? Peki kuruluğun belirtileri nelerdir? Bu ağız ve diş problemi nasıl tedavi edilir?


Bu Haberi Paylaş!