KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Sonbaharda yürüyüş

M�jde Trebinye

saglik

28.09.2021

359

 

Sonbaharın gelmesiyle havalarda artık kavrucu sıcaklardan arındı. Ancak bu geçişten vücudumuz düşündüğümüzden daha çok etkileniyor. Bağışıklık sistemimizi yüksek tutmak ve fiziksel sağlığımızı korumak özellikle pandemi döneminde daha da önemli hale geldi. Vücudumuzu dışarıdan korumaya odaklanmışken, içten korumayı ihmal ettiğimiz taktirde dışarıdan yaptıklarımızın bir önemi kalmaz.

Hadi gelin günlük rutinimize ekleyeceğimiz bu kısa ve önemli bilgilerle sağlığımızı nasıl koruyacağımıza bir göz atalım!

 

 

1. Besin açısından zengin bir diyet yapın.

Bol sebze, meyve ve kepekli tahıllardan oluşan çeşitli bir diyet yemek genel sağlık için çok önemlidir ve bağışıklık sistemini desteklemede rol oynayan belirli besinler vardır.

Uzmanlar, biber, portakal, havuç gibi bol miktarda C vitamini açısından zengin yiyecekler almaya çalışmayı öneriyor. Ek olarak, kabak çekirdeği ve istiridye çinko bakımından zengindir ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için oldukça yararlı nolduğundan bahsediyorr.

 

2. Hedefe yönelik bir bağışıklık desteği takviyesi alın.

Bu önerilen besinleri yalnızca diyet yoluyla almıyorsanız (ki bunu yapmak zor olabilir), rutininize bir C vitamini (askorbik asit) veya çinko takviyesi eklemenizi öneriyoruz.

Bu iki besin maddesiyle birlikte, araştırmacılar, iki özel bitki biyoaktif maddesini, kuersetin fitozomunu ve mayadan türetilen beta-glukanları dikkate aldığını söylüyor. Kuersetin takviyesinin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği, beta-glukanların ise bağışıklık sistemimizi gelecek için hazırlayan antioksidanlar ve immünomodülatörler olarak hareket ettiği gösterilmiştir.

 

3. Kaliteli uyku uyuyun.

Doğru zamanlarda yeterli kalitede uyku almak, gün boyunca iyi çalışmanıza yardımcı olur. Uyku eksikliği olan insanlar işte ve okulda daha az üretkendir. Görevleri bitirmeleri daha uzun sürer, daha yavaş tepki verirler ve daha fazla hata yaparlar.

Mevsim geçişinde ortaya çıkan sebepsiz yorgunluğu, iş ve sosyal yaşantınızla bağlantılı biyolojik saatinize göre düzenli uyku sistemiyle üzerinizden atarak gün boyunca daha verimli olabilirsiniz. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler yardımıyla mevsim değişikliklerinin olumsuz etkilerini atlatabilir ve dış etkenlere karşı biyolojik bariyer olarak korunabilirsiniz.

 

4. Doğada vakit geçirin.

Dışarıda vakit geçirmek bağışıklık sistemini üç şekilde destekler: D vitamini seviyenizi arttırır, hareketi teşvik eder ve stresi yönetmeye yardımcı olur. Gandhi, "Bağışıklık sisteminizi desteklemekten bahsederken stresi yönetmek her zaman anahtardır" diyor.  "Kişisel bakım için haftalık zaman ayırdığınızdan ve ruhunuzu besleyen şeyler yaptığınızdan emin olun!" Sıcaklıklar düşmeye başladığında, açık hava koşuları, yeşil alanlarda yapacağınız yürüyüşler ve hayvanlarla olan etkileşimler ile sahip olduğunuz şeylerden duyduğunuz hazzı en yüksek seviyeye çıkarabilir ve bakış açınızı güçlendirerek kendinize yatırım sağlayabilirsiniz.

 

 

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Antmodern diş kliniğimizden randevu talep edin.

Benzer Gelişmeler

yeşil çay
2022 Yılında Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları!

Yeşil çayın bir antioksidan özelliği ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmekte. Peki yeni araştırmalara göre ağız sağlığına etkileri neler?

kanal tedavisi
Kanal Tedavisinden Ne Kadar Sonra Yemek Yenir?

Enfekte olmuş dişe kanal tedavisi uygulandıktan kaç saat sonra yemek yemeliyiz? İyileşme sürecinde hangi gıdalar tüketilmelidir?

diş ağrısı
Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş dolgunuzun düştüğünü farkettiğinizde ağrı ve hassasiyet oluşmadan en kısa zamanda diş hekiminize ulaşmalısınız

çene botoksu
Diş Sıkma Botoksu Nedir? Diş hekimleri Botox Yapabilir mi?

Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisinde, diş hekimlerinin kasları etkileyen enjeksiyonlarla botoks uygulaması oldukça ilgi görmekte.

Dişlerdeki beyaz leke
Dişlerdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Dişlerdeki beyaz lekeler bir hastalığın belirtisi olabilir. Dişlerimizi koruyan florür minerali fazla olduğunda zararlı hale gelir ve beyaz lekelere yol açar.

alzheimer yaşlı kadın
Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Ülkemizde 60 yaş üstü kişilerde oldukça yaygın alan Alzheimer için yeni umut. Son yapılan testlerde yeni ilacın, beyinin hafıza kısmında yeni belirtileri gözlemlendi.

çocuklarda kırık diş
Çatlak Diş Kendi Kendine İyileşebilir mi?

Dişler kendilerini yenileyebilirler mi?

Sağlıklı yemek
Ağız Sağlığınızı En Yüksek Seviyeye Çıkarak 5 Gıda!

Hangi yiyecekleri yediğiniz ve hangilerinden kaçındığınız konusunda dikkatli olmak ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diş fırçalayan kadın.
Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığında bazı bilgilere sahibiz. Peki bunlardan hangisi doğru uyguluyoruz?

Su içen kadın
Diyabette Kuru Ağız Nasıl Geçer?

Neden bazı şeker hastalarının ağız kuruluğu sorunları var? Peki kuruluğun belirtileri nelerdir? Bu ağız ve diş problemi nasıl tedavi edilir?

implant ağrılı bir işlem midir
Diş implant ameliyatı ne kadar ağrılıdır?

Implant yaptırmak ağrılı bir işlem midir? Implant yaptırdıktan sonra ağrı duyulur mu? Implant yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?


Bu Haberi Paylaş!