KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Antalya Diş Tedavileri

Implant, Laminate Veneer ve Invisalign gibi Tedaviler Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak Antalya Diş Tedavileri hakkinda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Implant Tedavisi

İmplantlar, diş hekimliğinde eksik dişlerin protez yerine konması için standart prosedürdür. Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen ve birkaç ay boyunca kemikle kaynaşmasına izin verilen cerrahi bir işlemdir. Diş implantı, eksik bir dişin kökünün yerine geçme görevi görür. Sırayla, bu "yapay diş kökü" bir yedek dişi veya köprüyü tutmaya yarar. Çene kemiğine kaynaşmış bir diş implantı yaptırmak, doğal bir dişi taklit etmeye en yakın şeydir çünkü yakındaki dişleri etkilemeden kendi başına durur ve büyük bir stabiliteye sahiptir. Diş implantı ile çene kemiği arasındaki füzyon sürecine "osseointegrasyon" denir. "Çoğu diş implantı, vücudumuzda yabancı bir nesne olarak tanınmadan kemikle bütünleşmelerini sağlayan titanyumdan yapılmıştır. Zamanla, teknoloji ve bilim, dental implant yerleştirmenin sonuçlarını büyük ölçüde iyileştirmek için ilerleme kaydetmiştir. Bugün, başarı oranı %98'e yakındır.

implant

Diş implantları tek bir dişin, birkaç dişin veya tüm dişlerin yerine kullanılabilir. Diş hekimliğinde diş replasmanının amacı, estetiğin yanı sıra işlevi de yeniden sağlamaktır. Diş replasmanı söz konusu olduğunda genellikle üç seçenek vardır: çıkarılabilir diş protezleri (tam takma diş veya kısmi takma diş), sabit diş köprüsü veya diş implantı. Takma dişler, diş değiştirme için daha uygun fiyatlı bir seçenektir, ancak ağızda çıkarılabilir bir protezin rahatsızlığı nedeniyle en az arzu edilenidir. Dahası, protezler kişinin yemek tadını ve duyusal deneyimini etkileyebilir. Önceden Implant tedavisine nazaran diş köprüsü daha yaygın restoratif seçenekti. Köprü yapmanın temel dezavantajı, destek için mevcut doğal dişlere bağımlılıktır. İmplantlar sadece kemikle desteklenir ve çevresindeki doğal dişleri etkilemez. Hangi seçeneğin seçileceğine karar vermek birçok faktöre bağlıdır.

Özellikle diş implantları için bu faktörler şunları içerir:

 • Eksik diş veya dişlerin yeri
 • İmplantın yerleştirileceği çene kemiğinin miktarı ve kalitesi
 • Hastanın sağlığı
 • Maliyet
 • Hasta tercihi

Bir diş cerrahı, diş implantı için düşünülmesi gereken alanı inceler ve hastanın bir diş implantı için iyi bir aday olup olmadığına dair klinik bir değerlendirme yapar. Diş replasmanı için diş implantı seçmenin diğer seçeneklere göre büyük avantajları vardır. Diş implantları, bitişik dişleri etkilemeden veya değiştirmeden eksik dişlerin yerine konulabildiğinden muhafazakardır. Dahası, diş implantları kemik yapısına entegre olduğu için çok stabildirler ve kişinin kendi doğal dişlerinin görüntüsüne ve hissine sahip olabilirler.

Implant Operasyonu Acılı Bir İşlem Midir?

 • Implant ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır ve bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemelidir.
 • Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra, ameliyat sonrası rahatsızlık her vakaya göre değişecektir.
 • Bununla birlikte, genel olarak, çoğu hasta daha çok diş çekimine benzer bir rahatsızlık hissedecektir.
 • Tedaviden hemen sonra, şişliği azaltmaya yardımcı olmak için ameliyat bölgesinin üzerine cilde soğuk bir buz paketi yerleştirilir.
 • Bu ağrı tipik olarak, ibuprofen (Advil) veya asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla yönetilebilir.
 • Daha invaziv cerrahi, daha güçlü bir reçeteli ağrı kesici ilaç ve daha fazla iyileşme süresi gerektirebilir.
 • Ağrı kesici ilaçların yanı sıra, sonraki birkaç hafta bölgenin iyileşmesini desteklemek için antibiyotik reçeteleri ve ağız durulamaları gerekebilir.

Diş kaplaması, dişin üzerine yerleştirilen diş şeklindeki bir "başlıktır". Bir dişin anatomisi iki temel kısma ayrılabilir - kök ve kaplama. Sağlıklı dişeti ve kemiği olan bir kişide dişin kökü diş etleri ve kemik ile kaplıdır. Kaplama, dişin ağızda görünen, alt dişlerde dişeti çizgisinin üstünde, üst dişlerde ise diş eti çizgisinin altında görünen kısmıdır. Dişin dışını kısmen veya tamamen kaplayan çimentolu restorasyona diş kronu veya başlığı denir.

 • Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama
 • Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama
 • Kompozit Laminate Veneer Diş Kaplama
 • Tam Deramik Empress Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik olarak doygunluk edici sonuçlar almak için tercih edilen diş kaplama çeşididir. Işığı organik diş benzer biçimde yansıtması ve diş eti kenarında renk değişikliği ve diş eti çekilmesine niçin olmaması en büyük avantajlarından birkaçıdır. Aynı zamanda kesik diş ile hatasız ahenk sağlaması sebebi ile kaplama altında bulunan dişte çürük benzer biçimde sorunların yaşanmadığı bir diş kaplama çeşididir. Uygulama tekniği olarak bilgisayar destekli CAD CAM sistemleri ile üretilen zirkonyum diş kaplamalar gerek tek diş üstüne meydana getirilen kaplamalarda gerekse bir ya da birkaç dişin noksan olduğu durumda meydana getirilen diş köprülerinde başarı ile kullanılırlar. Malzeme rengi ağızdaki diş rengi ile aynı olduğundan metal kaplamalardaki benzer biçimde renk örtücü opak tabakasının kullanılması gerekmez. Bu nedenle kaplama yapılacak dişten daha azca kazıma yapılması ile uygulanabilirler. Soğuk ve sıcak hassasiyeti problemi hem bundan dolayı bununla birlikte malzemenin sıcaklık iletkenlik katsayısının metale gore daha düşük olması sebebi ile en az seviyededir.Zirkonyum diş kaplamalar provadan sonrasında dişlerin üstüne hususi sabitleyici siman ile yapıştırılırlar. İmplant uygulamalarının üstüne de uygulama edilen zirkonyum altyapılı seramik kaplamalar biyolojik uyumları sebebi ile günümüzde en fazlaca tercih edilen diş köprü ve kaplamalarıdırlar.

Metal Diş Kaplama

Uzun senelerdir kullanılan bu yöntemde diş üstünden aşındırma yapıldıktan sonrasında ölçü alınır. Laboratuvarda ölçü üstüne metal altyapı için wax hazırlanmış olur ve indüksiyon yöntemi ile ya da CAD CAM tekniği ile diş üstüne ahenk sağlayacak biçimde metal altyapı hazırlanmış olur. Ağızda prova edilen metal üstüne diş teknisyeni seramik toz likit karışımı ile elde etmiş olduğu hamur harcı kıvamındaki seramiği hususi fırçaları ile katman katman uygulayarak diş formu verir. Karşı çenedeki diler ile kapanışı ayarlar ve estetik formu tamamladığında diş hekimi hasta ağzında ren ve kapanış kontrollerini yapar. Gerekli düzeltmeler varsa tamamlanıp cila işlemi meydana getirilen diş kaplaması ağıza takılmaya hazırdır. İçerisinde metal bulunmuş olduğu için güzel duyu olarak dezavantajlı olan bu kaplama fiyatının ucuz olması dayanıklılık problemi olmaması sebebi ile tercih edilebilir. Ancak üretim aşamasında metalin ağızdaki kesik diş ile ülkü ahenk sağlayamaması sebebi ile uzun dönemde kaplamanın altındaki dişin çürümesi şeklinde problemler yaşanabilmektedir. Bu problemi ortadan kaldırabilmek amacı ile indüksiyonlu döküm tekniği geliştirilmiş oradan da daha iyi netice veren lazer ile püskürtme yöntemi kullanılarak hazırlanan metal altyapılar kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun metal içeren diş kaplamaları gerek diş eti kenarında ortaya çıkan renk değişiklikleri gerek araç-gereç kalınlığını tolere etmek için dişten daha çok kesim yapılması gerekliliği sebebi ile bizim tarafımızdan pek tercih edilmezler.

Porselen Laminate Diş Kaplama

Diş ön yüzeyine uygulanan yarım diş kaplama da diyebiliriz. Yaprak diş ya da takma tırnak benzer biçimde diş olarak da bilinirler. Hassas bir kaplama yöntemidir. Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları içinde çoğunlukla kullanılan bir yöntemdir. Uygulamasındaki güçlük ve araç-gereç tutarları sebebi ile fiyatı zirkonyum diş kaplamalara bakılırsa daha yüksektir. Lamina diş uygulaması yardımıyla dişlerin rengi ve şekli istek edilen güzel görünüme dönüşür. Dişlerin damak dil tarafında aşındırma yapılmaz. Ön ve ara yüzeylerine de olası olduğunca azca aşındırma uygulanır. Diş yüzeyine uygulanan porselen lamina işlemi yardımıyla diş yüzeyindeki bozukluklar, sararma, kırık ya da çatlak görüntüler, dişler arasındaki boşluklar tamamen düzeltilebilir.

Empress Diş Kaplama

Metal altyapılı porselen diş kaplamalar bilhassa ön tek diş kaplama yapılması gerektiğinde naturel dişi öykünmek etmekte kifayetsiz kalırlar. Değişik fer kaynakları altında değişik imaj elde edilir. Diş teknisyeni ne kadar yetenekli, tecrübeli ve bilinçli olursa olsun ön tek diş kaplamalarında içinde metal bulunan porselenler ile istenilen netice alınamaz. İşte bu gereksinim sebebi ile tam seramik empress diş kaplamaları, porseleni güçlendirerek tek diş kaplamalarında içinde metal olmadan kullanma fikri ile ortaya çıkmışlardır. İdeal diş kesimi yapıldığında bile hastanın tam seramik empress diş kaplamalarını bilgili ve dikkatli bir halde kullanılması gerekir. Aşırı qüç aldığında kırılma riski olan bu tatbik güzel duyu diş ihtiyacı olduğunda tercih edilmektedir.

Dişin canlı bölümü olan pulpa damarlar, sinirler ve bağ dokusu içerir. Bu doku diş kökü içinde de boru benzer biçimde kanallar ile süre gelir ve kök ucunda sonlanır. Sözünü ettiğimiz canlı dokularda enfeksiyon olması niteliğinde ya da travma ile açığa çıkması benzer biçimde durumlarda kanal tedavisi gerekir. Kanal tedavisinde dişin pulpa odası ve kanalların içinde bulunan yumuşak dokuları çıkarılır. Kanallar bakterilerden arındırılmaya çalışılır. Kök şekillendirmesi yapılır. Bu gaye ile kök kanalı duvarları eğelenir. Kanal temizliği ve şekillendirilmesi aamalarının eksiksiz yapıldığından güvenilir olunduktan sonrasında da temizlenen kanalların içerisi kanal dolgu maddesi ile doldurulur. Bu işlemlerin tümüne kanal tedavisi ismi verilir. Sağlıklı bir dişte dişin içinde sıvı dolaşımı vardır. Bu da dişe elastikiyet kazandırır. Kanal tedavisi ondan sonra sıvı dolaşımı kesilir. Diş gün geçtikçe sıvı kaybeder ve hassas olur. Kanal tedavisi meydana getirilen dişler bundan dolayı kaplama yapılır. Diş pulpası soğuk ve sıcak uyaranlar ile duyarlılık yapar ve alarm mekanizması olarak kişiyi uyarır. Kanal tedavisi olan dişlerde sıcaklık duyarlılığı ortadan kalkar.

Kanal-Tedavisi

Ağrıyan dişinizi kurtarmak için uygulanan tedavi hakkında bilinmesi gerekenler.

 • Diş kanallarının standartların haricinde olması yapmayı planladığımız kanal tedavisinin başarısını riske sokabilir. Kanal tedavisi olan her diş her vakit kurtulmaz. Bazen kanallar dar ya da tıkalı olabilir. Bazen de çatallanan kanallar olabilir. Bu şeklinde durumlarda dişe başarı göstermiş kanal tedavisi icra etmek imkansızdır.
 • Temizlenmek için müsait olan kanallar uygar tedavi şekilleri ile tedavi edilir ve uzun vakit kullanılabilir.
 • Kanal tedavileri vakit içinde kök içinde rezorbe olan kanal patları sebebi ile yine gerektirebilirler.
 • Başarılı bir halde tamamlanan kanal tedavisi sonrası dişe kaplam yapılası önerilir.
 • Kanal tedavisi ile dişin öldüğünü söyleyebiliriz. Canlı diş her vakit ölü dişten iyidir.
 • Mecbur kalınmadıkça dişlere kanal tedavisi uygulaması yapılmamalıdır.
 • Kanal tedavisi ağrısız bir tedavidir.
 • Çoğu vakit tek seansta bitse bile ara sıra birkaç seans olarak uygulanması gerekebilir.

Kanal Tedavisinin Faydaları

Dişin çekilmesini engel olur. Ölü bile olsa kendi diş kökümüz suni bir diş kökünden daha güçlü ve rahattır. Diş çekimi sonrası fonksiyon kaybı, estetik sorunlar ve sesli iletişim ile alakalı problemler ortaya çıkabilir.

 • Efektif çiğneme
 • Doğal ısırma kuvveti ve çiğneme hissi
 • Doğal ve estetik bir görünüm
 • Komşu dişlerin çürük veya eksik dişten dolayı olumsuz etkilenmemesi

Dişlerin diş eti hastalığı veya çürük şeklinde nedenler ile kaybedildiğinde geriye artık hiç diş kalmadı ise tam protez kullanması gerekebilir. Çekilen diş boşluklarını doldurmak, yeme-içme, konuşma ve estetik benzeri temel gereksinimleri karşılamak amacıyla tam protezler uygulanır. Tam protezler günümüzde implant tedavisinin de gittikçe yaygınlaşmasıyla çok fazla kullanım alanı bulamamaktadır.

alt üst diş protezleri

Tam protezler için alışma süresi, implant destekli protezlerin alışma süresine göre oldukça daha uzun sürer. Özellikle daha evvel hiç tam protez kullanmamış kişiler için ruhsal travma gerçekleştirebilen tam protezler ilk takıldığında ağızda rahatsık verici bir his yaratır. Alt tam proteze alışmak üst tam proteze alışmaktan çoğu zaman daha zor gelir ve daha çok vakit alır. Çünkü alt çenede dil, protezin rahat hareketi için negatif tesir yapar. Tam protez takan hastalar konuşma esnasında da güçlük çekerler. Kelimeleri seslendirirken ses tonlarının değiştiğini hissedebilirler. Zaman içinde hasta konuşma ve dil hareketleri benzeri mevzularda yavaş yavaş uyum sağlayacaktır. Özellikle hiç dişi olmayan hastalarımız ön dişler ile koparma işlemi yapmak istediklerinde de büyük sıkıntı yaşarlar. Çünkü protezin ön tarafına basıldığında doğal olarak arka tarafı da hareket eder ve protez yerinden çıkabilir.

Protelerin gece çıkarılması ağız içi mukozasına rahatlatır sadece protezi olan alışkanlığın kaybedilmesine neden olabilir. Sabah tekrar takılan ağızda fazlalık hissi yaratabilir. Bu nedenle tam protezleri her gün çıkarmak yerine haftanın muayyen günleri çıkarmak tercih edilebilir. Hareketli protezler içinde kullanması en zorluk derecesi yüksek ve alışmakta zorlanılan tam protezler günümüzde implant desteği yardımıyla daha huzurlu kullanım imkânı sunar. Üst çene içinde iki ile dört adet implant doldurularak protezin tutuculuğun sağlanabilir. implant üzeri protez damak dişAlt çenede iki tane implant protezin tutuculuğun için çoğu zaman ehil olur. Çene kemiğinin yoğunluğu ve uygulanan implantların uzunluk ve çapları ile bağlantılı olarak implant sayısı mümkünse dört adet ye çıkarılır. Hazal kemik daha yumuşak olduğundan bilhassa üst çene için tam protez uygulaması tercih ve öneri edilir.

Laminate Veneer

application of laminate veneer

Laminate Veneer, lamine diş, ya da yaprak porselen olarak da bilinen bu ince katman ağızda kompozit ya da porselen yardımıyla uygulanabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde diş yüzeyine uygulanan ince gelişmiş porselen yaprak seramik uygulamalardır. Dişin tamamını kesip üstüne kaplama yapmak yerine ancak gözüken kısmında oldukça az bir aşındırma yaparak dişin hem şeklini aynı zamanda rengini değiştirebilen laminate veneer uygulamaları estetik diş hekimliğinde oldukça fazla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Laminate veneer tedavisinde kullanılan malzeme porselen ya da kompozit olabilir. Porselen laminate veneer laboratuvarda diş teknisyeni tarafınca hazırlanır. Kompozit lamine diş tek seansta tamamlanabilmesine rağmen porselen lamine diş kaplamalar laboratuvar aşamaları olduğundan birkaç gün içinde tamamlanabilmektedirler.

Antmodern'de bu işlem tamamen dijital yapılır ve bir kaç günlük süre aynı gün bitecek kadar hızlı tamamlanır. Ağızdan alınan ince ölçü ile meydana getirilen bloktan doğranan cam seramik üstüne estetik tatbik sonrası ağızda prova edilir. Hassas bir yapıştırma işlemi gerektiren lamine diş kaplamaları fiyat olarak düzgüsel diş kaplamalarından bir miktar daha yüksek fiyat ile uygulanabilmektedir. Lamine diş uygulamasının gerektiği durumlar çoğu zaman dişler üstünde kir ya da diş sararmalarıdır. Diş üstünde oluşmuş kırıklar lamina diş tedavisi ile organik dış görüntüsüne kavuşturulabilmektedir.Dişlerin aralıklı olması: aralıklı dişlerin tedavisinde başarıya ulaşmış bir tedavi seçeneği olarak uygulanan laminate veneer diş tedavileri son aşama kullanışlı ve estetik sonuçlar verir. Yüzeyde oldukça ince bir tatbik ile aralıkların organik diş renginde kapatılması ve ağızda tam bir düzen sağlanabilmesi için aralıklı diş tedavilerinde uygulanırlar. Lamina diş uygulaması minimum bonding uygulaması kadar başarıya ulaşmış olmaktadır. Yüzey özellikleri bakımından daha uzun zaman dayanabilmeleri ve parlak olmaları sebebi ile bonding uygulamasından daha üstün estetik sağlarlar. Fiyat olarak kompozit lamine (bonding) diş uygulamaları daha ucuz olduğundan hastaların öncelikli tercihi kompozit bonding olmakta ve ileriki zamanlarda porselen laminate veneer ile devam etmektedir. Dişlerin hafifçe eğri olması ya da açılarından bozuk olması lamine diş tedavisi ile giderilebilecek sorunlardır. Özellikle ön diş bölgesinde ortaya çıkan estetik endişe uyandıran çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen hastalar için maliyeti birazcık yüksek olsa da laminate veneer diş uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Laminate veneer diş tedavisinde unutulmaması ihtiyaç duyulan tertipli diş hekimi kontrolü gerektirmesi ve kullanım esnasında sert cisimler ısırılmaması gerektiğidir. Lamine uygulaması ile birçok diş kusuru giderilebilmektedir. Günümüzde porselen lamineler ile gözükmeyen dişlerin boyları uzatılarak gözükür hale getirilebilir. Eğer dişlerin içinde hoş görünmeyen boşluklar var ise bu boşluklar porselen lamine ile kapatılabilir. Aşırı sararmış ve öteki beyazlatma işlemlerinden netice alınamamış dişlerin renkleri değiştirilebilir. Eğer diş dizilimi arasında çapraşıklıklar var ise bunlarda düzeltilebilir. Görüldüğü suretiyle lamine ile birçok hastalık kozmetik olarak giderilebilmektedir. Bunların haricinde fazlaca ciddi mine aşınması sebebiyle hassasiyeti olan dişler ile fonksiyon eksikliği olan dişlerde de kullanılabilmektedir. Lamine uygulaması ile birçok diş kusuru giderilebilmektedir. Günümüzde porselen lamineler ile gözükmeyen dişlerin boyları uzatılarak gözükür hale getirilebilir. Eğer dişlerin içinde hoş görünmeyen boşluklar var ise bu boşluklar porselen lamine ile kapatılabilir. Aşırı sararmış ve öteki beyazlatma işlemlerinden netice alınamamış dişlerin renkleri değiştirilebilir. Eğer diş dizilimi arasında çapraşıklıklar var ise bunlarda düzeltilebilir. Görüldüğü suretiyle lamine ile birçok hastalık kozmetik olarak giderilebilmektedir. Bunların haricinde fazlaca ciddi mine aşınması sebebiyle hassasiyeti olan dişler ile fonksiyon eksikliği olan dişlerde de kullanılabilmektedir.

Şeffaf hizalayıcılar veya plaklar, dişlerinizi diş tellerine benzer biçimde düzelten, şeffaf, çıkarılabilir ve konforlu türüdür. Plaklar tamamen görünmez değildirler ve çıkarılabilirler, bu nedenle tedavi esnasında dilediğiniz şeyi yiyip içebilir, günlük aktivitelerinize hijyen sorunu olmadan devam edebilirsiniz. Ek olarak fırçalama ve diş ipi kullanmak daha kolaydır. Hizalayıcılar rahattır ve tedavi esnasında ağız yarasına sebep olabilen metal çıkıntıları da yoktur. Invisalign 3D bilgisayar görüntüleme teknolojisi ile gerçekleştirilen ve oldukça başarılı sonuç verdiği ilmi olarak kanıtlanmış bir uygulamadır. Ülkemizde Avrupa ya da Amerika'da ki kadar çok bilinmese de Antmodern'de Ortodonti Uzmanı olan doktor Cengiz Gadimli de Invisalign tedavisi uygulama sertifikasına sahiptir.

Yeni Nesil Ortodonti Invisalign
Invisalign Şeffaf Plak

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin ilk aşaması 3d ağız içi tarayıcısı iTero ile dişlerin dijital ölçüsünün alınarak dijital bir model oluşturulması ve bu ölçüler üstünden tedavi planlamasının yapılmasıdır. Hazırlanan dijital tedavi planı, tedavi boyunca geçireceğiniz bütün aşamalarla beraber gülüş tasarımınızın nihai halini de öncesinden görmenizi sağlar. Bu hastalarımız için tarif edilemez bir tecrübedir. Tedavi eğer ölçüleriniz dijital olarak alındı ise aynı gün 3 boyutlu yazıcılar ve son teknoloji dental materyaller ile Avrupa ve Amerika kıtalarında plakların üretimine geçilir.

Her bir plak 10-14 gün süresince takılır, ondan sonra takip eden plağa geçilir. Seri plak değişiklikleri ile dişlere istenilen yönlerde ve açılarda qüç uygulanmakta ve dişler hareket ettirilmektedir. Şeffaf plaklar ile diş hareketi sırasında oluşan ağrı metal tellere kıyasla dör kat daha azdır. Invisalign tedavisinin başarısı için plaklar her gün 20 saate yakın takılmalıdır. 6-8 haftalık takip seansları ile hastalar takip edilmektedir ve tedavi süresi çapraşıklığın şiddetine bağlı olarak yaklaşık 9-15 ay sürer. Tedavinin başarısı hastanın saydam plakları kullanma düzenine sıkı sıkıya bağlıdır.

Diş Teli Şeffaf Plak Karşılaştırma

En sevdiğiniz yemeğin keyfini çıkarma olanağı sağlaması, nişan, düğün, mezuniyet töreni benzeri hususi günlerde ve spor yaparken telsiz olma imkanı sunması, dişlerinizi özgürce fırçalama hissi bu tedaviyi benzersiz kılmaktadır. Hizalayıcılar tamamen görünmez değil, aynı zamanda çıkarılabilirler, böylece tedavi esnasında dilediğiniz şeyi yiyip içebilirsiniz. Diş fırçalama ve diş ipi kullanmak sıkıntı değildir. Ayrıca rahattırlar ve tedavi esnasında ağızda aşınmaya yol olabilecek metal içermezler. Metal ve tellerin olmaması, doktorunuzun kliniğinde ayarlamalar için daha azca vakit harcayacağınız anlamına gelir. Invisalign ayrıca, başladığınızda kendi sanal tedavi planınızı görmenizi sağlar, böylece tedaviniz tamamlandığında dişlerinizin iyi mi görüneceğini görebilirsiniz. Haftalık olarak kendi takibinizi ve değişiminizi cep telefonunuzdan dahi izlemeniz mümkündür!

Diş Beyazlatma (Bleaching)

philips zoom ile diş beyazlatma (bleaching)

Diş beyazlatma tedavisi (Bleaching); dişlerin renginin açılarak beyazlaştırma işlemidir. Dişlerin rengi genetik olarak ya da beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak daha sarı veya zamanla daha koyu renge dönebilir. Düzenli ve sık fırçalama alışkanlığına haiz olmanıza ragmen dişlerinizin rengi beyazlaşmayabilir. Bu renk sizin ten renginize benzer biçimde sabittir. Estetik bir gülümseme için dişlerinizin formu ve biçimi ile beraber beyaz, canlı bir renk tonunda olması da istenir. Beyaz ve canlı bir diş rengi yüzyıllardır estetik gülüştasarımında aranan özelliklerin en temel gereklilikleri arasında sıralanmıştır. Diş beyazlatma işlemi sıhhatli olan bütün dişlere uygulanabilir.

Dişlerinize yapılacak diş beyazlatma işlemi için en doğru sonucu diş doktorunuz verecektir. Diş hekimi muayenesi ile beyazlatma için dişlerinizin müsait olup olmadığına karar verilebilir ve ortalama olarak hangi beyazlığa gelebileceğini size bir renk skalası üzerinden örnekleyerek gösterebilir. Bu estetik tedavi şekli çok kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Diş beyazlatma işleminde doktorunuz once diş etlerinizi dokuları koruyucu silikon bir madde ile izole eder. Daha sonrasında ağartma jelini dişlerinizin yüzeyine yayıp jeli daha etken hale getirmek için lazer bir ışık kullanır. Bu tedavi işlemi vakit olarak ufak farklılıklar gösterebilirken çoğu zaman 20-25 dakikalık seanslar olarak tedavi süresi belirlenmektedir.

Beyazlatma işlemi esnasında biraz hassasiyet hissetmeniz normaldir. Hassasiyetin derecesine nazaran doktorunuz işleme devam edip etmeyeceğine karar verir. Tedavi işleminden sonra birtakım renkli gıda ve içeceklerden uzak durmanız gerekecektir. Özellikle sigara,kahve,çay,alkol ve doktorunuzun belirteceği meşrubat ve gıdaları kısa bir süreliğine tüketmemeniz beyazlatmanın başarısı için oldukça önemlidir. Beyazlatma sonrası edindiğiniz daha beyaz diş renginiz yeniden sizin ağız bakımı ve beslenme şeklinize nazaran muayyen bir zaman sonrasında eski rengine dönmeye başlayacaktır. Diş rengini beyazlaştırma işleminin tamamen kozmetik bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Yılda doktorunuzun önerisi ile bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemine uygun olup olmadığınıza karar verilmesi için dişlerinizin yapısı ayrıntılı olarak muayene edilmeli, beyazlatma işlemi öncesinde diş taşı ve diş eti temizliği hatta lekeler giderilmelidir. Dişeti hastalığı olan kişilerde ancak bir diş eti uzmanı veya dişhekimi tarafınca lüzumlu tedaviler yapılmasının ardından diş beyazlatma işlemi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm sıhhat tedavi sistemlerinde olduğu şeklinde diş hekimliğinde de doktorların ortak konsulatasyon sonrası tedavi şeklini belirlemesi tedavinin kalitesini ve başarısını artırabilir.

Yemeklerin sonrasında diş ile dişetinin birleştiği bölgede bakteri plağı denilen bir yapı oluşur. Bu yapı isminden de anlaşılabileceği üzere binlerce bakteri içerir. Biz fırçalama ile ağzımızdaki besin artıklarını değil, temel olarak bu bakteri plağını uzaklaştırmaya çalışırız. Eğer bu bakteri plağı uzaklaştırılmaz ise, plak miktar olarak artar ve ilerleyen dönemlerde tükürük içindeki kalsiyum iyonlarının etkisiyle sertleşip diştaşına dönüşebilir. Diştaşı bakteri plağının tutunabilmesi için harika bir ortam sağlar ve bu sayede oluşan kısır döngü sebebiyle diştaşı hem dişetinin içerisine hem de dişin üstüne doğru büyümeye başlar. Bu oluşumlar esnasında da dişeti enfeksiyonu oluşmaya başlar. İşte tam bu esnada vücut kendini bu etkenlere karşı savunabilmek için bağışıklık sistemini aktive eder. Bu bağlamda dişeti yüzeyine yakın kan damarları genişleyerek müdafaa hücrelerinin dişetinin derin dokularına geçerek bakteriler ile savaşabilmesi için ortam hazırlarlar. Fakat bu prosedür bununla beraber dişetinin ödemli ve kanamaya meyilli bir hale gelmesine yol açmış olur. işte bundan dolayı dişeti hastalığında kanama sık görülen bir belirtidir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Dişeti hastalığının tedavisinin ilk adımı ağızdaki diş taşları ve bakteri plağının uzaklaştırılmasına yönelik diş yüzeyi temizliğidir. Daha teferruatlı tedavilere geçmeden gerçekleştirilen bu ilk adım bile kanama şikayetini büyük ölçüde geriletir. Diş eti kanaması, ağız ve diş sağlığı içinde en sık karşılaşılan problemlerden birisidir. diş eti kanaması belli bir dereceye kadar mühimsenmediği için zaman içinde ilerler ve tedavi periyodu de değişim gösterir. Öncelikle diş eti, ağız ve diş sağlığı açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden diş etlerinde oluşacak bir sorun aksatılmadan tedavi gerektirir. Eğer diş etiniz sağlamsa hem ağız sağlığınız yerindedir hem diş sağlığınız. Diş etlerinizde bir sıkıntı var ise de bu, çoğu zaman daha başka rahatsızlıklarınızın göstergesidir. Diş eti kanaması çözümü belirttiğimiz nedenlerden ötürü derhal uygulanması ihtiyaç duyulan birtakım bakımları ve tedavileri kapsar.

Diş Eti Kanaması Çözümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş etleri, dişlerin en temel parçalarından birisidir. Diş etlerinde görülen kanamanın sebepleri ise birden fazla olabilir. Bu yüzden diş eti kanaması çözümü evvela kanamanın niçin kaynaklandığı üstünde yoğunlaşmayı gerektirir. En sık karşılaşılan nedenlerden birisi vitamin eksikliğidir. Diş ve diş etleri için lüzumlu vitaminler vücuda alınmadığı vakit diş etleri zayıflayarak kanama gösterebilir. Yine yoğun olarak sigara kullanması diş eti kanamalarına sebep olabilir. Elbette en doğru tespit bir doktor muayenesi ile ortaya çıkacaktır. Hekim tedavisi yanında diş eti kanaması çözümü noktasında şunlara dikkat edilmelidir:

 • Diş ve ağız hijyeninin sağlanması,
 • Ağız gargarası kullanması,
 • Diş ipi kullanması,
 • Her gün düzenli günde en az 2 defa diş fırçalamak,
 • Ayda bir düzenli diş muayenesi olmak.