KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Implant | Antalya Diş Hastanesi

Implant Nedir? Implant Nasıl Yapılır?

İmplantlar, diş hekimliğinde eksik dişlerin protez yerine konması için standart prosedürdür. Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen ve birkaç ay boyunca kemikle kaynaşmasına izin verilen cerrahi bir işlemdir. Diş implantı, eksik bir dişin kökünün yerine geçme görevi görür. Sırayla, bu "yapay diş kökü" bir yedek dişi veya köprüyü tutmaya yarar. Çene kemiğine kaynaşmış bir diş implantı yaptırmak, doğal bir dişi taklit etmeye en yakın şeydir çünkü yakındaki dişleri etkilemeden kendi başına durur ve büyük bir stabiliteye sahiptir. Diş implantı ile çene kemiği arasındaki füzyon sürecine "osseointegrasyon" denir. "Çoğu diş implantı, vücudumuzda yabancı bir nesne olarak tanınmadan kemikle bütünleşmelerini sağlayan titanyumdan yapılmıştır. Zamanla, teknoloji ve bilim, dental implant yerleştirmenin sonuçlarını büyük ölçüde iyileştirmek için ilerleme kaydetmiştir. Bugün, başarı oranı %98'e yakındır.

implant

Diş implantları tek bir dişin, birkaç dişin veya tüm dişlerin yerine kullanılabilir. Diş hekimliğinde diş replasmanının amacı, estetiğin yanı sıra işlevi de yeniden sağlamaktır. Diş replasmanı söz konusu olduğunda genellikle üç seçenek vardır: çıkarılabilir diş protezleri (tam takma diş veya kısmi takma diş), sabit diş köprüsü veya diş implantı. Takma dişler, diş değiştirme için daha uygun fiyatlı bir seçenektir, ancak ağızda çıkarılabilir bir protezin rahatsızlığı nedeniyle en az arzu edilenidir. Dahası, protezler kişinin yemek tadını ve duyusal deneyimini etkileyebilir. Önceden Implant tedavisine nazaran diş köprüsü daha yaygın restoratif seçenekti. Köprü yapmanın temel dezavantajı, destek için mevcut doğal dişlere bağımlılıktır. İmplantlar sadece kemikle desteklenir ve çevresindeki doğal dişleri etkilemez. Hangi seçeneğin seçileceğine karar vermek birçok faktöre bağlıdır.

Özellikle diş implantları için bu faktörler şunları içerir:

 • Eksik diş veya dişlerin yeri
 • İmplantın yerleştirileceği çene kemiğinin miktarı ve kalitesi
 • Hastanın sağlığı
 • Maliyet
 • Hasta tercihi

Bir diş cerrahı, diş implantı için düşünülmesi gereken alanı inceler ve hastanın bir diş implantı için iyi bir aday olup olmadığına dair klinik bir değerlendirme yapar. Diş replasmanı için diş implantı seçmenin diğer seçeneklere göre büyük avantajları vardır. Diş implantları, bitişik dişleri etkilemeden veya değiştirmeden eksik dişlerin yerine konulabildiğinden muhafazakardır. Dahası, diş implantları kemik yapısına entegre olduğu için çok stabildirler ve kişinin kendi doğal dişlerinin görüntüsüne ve hissine sahip olabilirler.

Implant Operasyonu Acılı Bir İşlem Midir?

 • Implant ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır ve bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemelidir.
 • Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra, ameliyat sonrası rahatsızlık her vakaya göre değişecektir.
 • Bununla birlikte, genel olarak, çoğu hasta daha çok diş çekimine benzer bir rahatsızlık hissedecektir.
 • Tedaviden hemen sonra, şişliği azaltmaya yardımcı olmak için ameliyat bölgesinin üzerine cilde soğuk bir buz paketi yerleştirilir.
 • Bu ağrı tipik olarak, ibuprofen (Advil) veya asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla yönetilebilir.
 • Daha invaziv cerrahi, daha güçlü bir reçeteli ağrı kesici ilaç ve daha fazla iyileşme süresi gerektirebilir.
 • Ağrı kesici ilaçların yanı sıra, sonraki birkaç hafta bölgenin iyileşmesini desteklemek için antibiyotik reçeteleri ve ağız durulamaları gerekebilir.

Implant Tedavisi Hakkında Sağlıklı Bilgi Alın!

Alacağınız tedavi hakkında emin değilseniz, veya durumunuzla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, kliniğimize gelmeden size uzaktan destek vermek isteriz.

Aşağıdaki tedavi başlıklarına tıklayarak uyguladığımız diğer sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Hemen Antmodern diş kliniğimizden randevu talep edin.