Radyoloji (Röntgen, Tomografi)

Merkezimiz dis röntgen islemleri ile ilgili 9:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Dogru teshis, dogru tedavi ve dogru sonucun alınması için hekimlerimizin dis tedavilerinin her asamalarında ihtiyaç duyduklarında talep ettikleri bir hizmettir.Hekimlerimizin 3. gözü veya karanlıkta kaldıklarında ihtiyaç duydukları rehberleri diyebiliriz.Merkezimizde dijital görüntüleme sistemi kullanılmaktadır. Cihazimizla çekilen görüntüler kliniklerimizdeki monitörlere aktarılmaktadır. Bu sayede görüntü hekime anında ulastırılmakta ve arsivlenmektedir. Bu arsivlenme sistemiyle muayene yapılırken, eski dis röntgeniniz istenildiginde hekiminiz tarafından yeniden incelenebilmektedir.

 

Merkezimizde Kullanılan Röntgen Cihazları:

* Panaromik ve 3D Tomogrogi Röntgen Cihazı: bu cihaz aynı anda agızdaki tüm disleri ve çene kemigini birlikte gösterir.

 

* Preapikal Röngen Cihazı : Dislerin tek yada birkaçını birlikte görüntüler.(küçük film)Ayrıca hekimlerimizin ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri RVG cihazımızda da mevcuttur.

 

Röntgen çekimi ile ilgili bilgi ve uyarılar: HAMiLE OLANLAR veya HAMiLELiK SÜPHESİ olanlar dikkat edilmesi gereken hastalardır. Doktorunuzla durumunuzu paylasın. Bu dönemde tedavi için gerekli ise, agız içinde 1-2 film alınabilir. Her ne kadar dis hekimliginde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın degilse de, gelismekte olan bebegin zarar görmesini önlemek için mutlaka kursun önlük kullanılması gerekir. Her seye ragmen ilk 3 ay film çekilmesinden kaçınmakta yarar var.Dis röntgeni, Dis Hekimimizin disler ya da genelde ilgili problemleri teshis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örnegin, agız içi muayenesi ile sadece fark edilebilen büyük çürükler teshis edilebilirler,oysa röntgen ile baslangıç çürükleri de tespit edilebilir. Yada agızdaki apsenin tam olarak hangi disten kaynaklandıgı, dislerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist yada tümörleri röntgenle tespit edilebilir çocugun süt dislerinin altında gelisen daimi dislerini ve bunların dogru gelisip gelismedigi de röntgende görülebilir. Çok düsük dozlarda bir radyasyon oldugu için çocuga zararı söz konusu degildir.