Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarınızın süt dişlerine iyi bakın. Eninde sonunda düşecek olsalar da, düşene kadar süt dişleri çocuklarınızın yiyecekleri ısırmasında ve çiğnemesinde ve net bir şekilde konuşmasında önemli rol oynar. Süt dişleri ayrıca kalıcı dişler için de yer ayırır ve doğru yerlere yerleşmeleri için yol gösterir.

Çocuğunuzun ilk dişi çıkmadan önce, çocuğunuzun diş etlerini bebekler için özel geliştirilmiş bir diş eti masaj kremi, temiz ve nemli gazlı bez ya da ıslak bir bezle temizlemelisiniz. Çocuğunuzun dişleri çıktığında, yumuşak kıllı diş fırçası ve suyla günde iki kez fırçalayın.

Çocuğunuzun süt dişlerinin altında yetişkin dişlerinin kökleri yerine yerleşmektedir.

Yapılan araştırmalar süt dişlerinde çürük çıkan çocukların dişlerinde yetişkin olduklarında da çürük çıkma olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden, çocuklarınızı muayene için düzenli olarak diş hekiminize götürün. Çocuğunuzun süt dişlerinin temiz tutulması önemlidir; ancak kalıcı dişler çıkmaya başladığında temizlikte önceliği kalıcı dişlere vermelisiniz. Zira bu dişler bir ömür boyu çocuğunuzun ağzında kalacaktır.

Çocuk olmalarına rağmen, dişleri yetişkinlerin karşı karşıya olduğu sorunların aynısıyla karşı karşıyadır. Çocuğunuzda diş çürüğü oluşma riski yüksekse, cips, kraker gibi nişastalı yiyeceklerle şekerli içecekleri sınırlandırma zamanı gelmiştir. Çocuğunuza gün içinde birçok kez şekerli içecek vermek ya da gece veya öğleden sonra uykularında biberonla uyumasına izin vermek dişleri için zararlı olabilir.

Yetişkinler için mevcut olan birçok tedavi ve muayene seçeneği çocuklar için de aynıdır. Bunlar arasında diş röntgeni, dişlerin yüzeylerine uygulanan koruyucu cila, ortodonti tedavisi vb. yer alır.