ÇENE AĞRISI VE BELİRTİLERİ

 

Çene ekleminde ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişi bu konuda hangi doktora başvuracağını bilemiyor.
Çene ağrınız için vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmenizde fayda var.
Çene rahatsızlığı konusu, diş hekimlerinin branşıdır. Doğru teşhis sonrasında sorun, çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebilir.  Bu rahatsızlık; baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalarla kendini gösterir. Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında birçok neden vardır. Farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Ayrıca geçmiş yıllarda çene ve yüz bölgesinden bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.
Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayene, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil, bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Stres yüzünden dişlerinizi sıkıyorsanız bu çene kemiğinize zarar verebilir. Muayene sırasında stres altında olup olmadığınız ve dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız da araştırılır. 
Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına ´evet´ diyorsanız, çene eklemi sorununuz olabilir.  
- Ağzınızı açtığınızda çenenizden ses geliyor mu? 
- Ağzınızı açıp kapatırken zorluk çekiyor musunuz? 
- Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz? 
- Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz temas ediyor mu? 
- Zaman zaman ağzınızın kapanışının değiştiğini hissediyor musunuz? 
- Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?
- Bazen çeneniz kilitleniyor mu?  
Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur.  Tedavisi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Çene ve yüz kaslarındaki spazmın azaltılması için tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin gözden geçirilmesi gerekir.  Eğer eksik bir diş varsa tamamlanmalıdır. Uyumsuz protezler varsa düzeltilmeli ya da yenilenmelidir.