Diş hekimliğinde 3 Boyutlu Görüntülemenin Önemi

 

Tüm önemli tedavilere başlamadan önce biz hekimlerin sizlerden istediği panoramik 2 boyutlu röntgende göremediğimiz birçok gizli kalmış detayın olabileceğini düşünüyorum. Büyük tedavilere girmeden önce hekiminize de danışarak bir 3 boyutlu volümetrik tomografi çektirip ağız haritanızı en ince detayına kadar hekiminizle incelerseniz size daha sonra sorun çıkartabilecek dişiniz ile ilgili tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün olabilecektir. Unutmayın; iyi bir diş tedavisi anlık sorunlarınızı ortadan kaldırmayı değil, sorunun kökenine inerek tüm etkenlerle nedenlerini araştırmayı gerektirir. Teşhis ne kadar iyi olursa tedavi de o derece başarılı olacaktır. Bunun için teknolojinin nimetlerinden mutlaka faydalanın. 3 boyutlu görüntüleme ile ilgili merak edilenleri birkaç başlıkta topladık.

Dental tomografi, X ışınlarının 3 boyutlu görüntülenmesi istenilen alana gönderilerek kemik ve yumuşak dokunun radyolojik teşhis yöntemlerinden biridir. 2 boyutlu panoramik dental görüntüleme cihazları, yalnızca kemik ve diş dokusu görüntülenmesinde başarılı olurken, 3 boyutlu tomografi cihazları yumuşak dokuları da görüntüleyebildikleri için avantaj sağlamaktadır. Dental tomografide gönderilen ışınlar sayesinde alınan görüntüler kesitlerden meydana gelmekte ve milimetrenin onda ikisi kalınlığında binlerce kesit sayesinde alan taranmasına imkan vermektedir. Alınan kesitler ileri bilgisayar yazılımları sayesinde son görüntülere ulaşılmasına yardımcı olur. Yüksek teşhis detayı ve ölçüm doğruluğu veren bu kesitler her türlü tedavide bir yol gösterici olmaktadır. Ayrıca kafatasının hacimsel görüntüsü oluşturularak kemik yapısı da incelenebilir. 

 Hasta, rehber noktalar göz önünde bulundurularak konumlandırılır. 
 Konum doğruluğu amacıyla öncelikle iki boyutlu tek filmler sayesinde 3 boyutlu görüntüsü istenilen alan seçilerek 3 boyutlu görüntülemeye geçilir. 
 Hedeflenen bölgeden 3 boyutlu bir alanın dijital hacimsel tomografik (DVT) görüntüsü alınır. 
 3 boyutlu görüntüleme, teşhis için kullanılan en ileri yöntemdir. Elde edilen görüntüler ile birebir kemik ölçümleri yapılabildiğinden, tedavide elde edilecek başarı artar. Hasta çok daha net bilgilendirilir, tedavi aşamaları hızlanır ve komplikasyonlar ortadan kaldırılmış olur. 
 Tek ya da tüm diş filmlerinde görüntülenemeyen alanların görüntülenebilir. 
 Alınan görüntüden belirlenen kesitler ile detaylı teşhis yapılabilir. 
 İmplant planlama ve cerrahi kılavuz hazırlama için yüksek çözünürlüklü veri toplanabilir. 
 Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, sinire olan mesafe ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapılabilir. 
 Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı gibi tespitler yapılabilir. 
 Kemik yoğunluğu, sinüsler ve eklemlerle ilgili detaylı çalışmalar yapılabilir.