Yaz Tatilinde Diş Ağrısına Karşı Alınacak 5 Önlem

 

1. Eğer sık olarak diş veya dişeti problemi yaşıyorsanız tatile gitmeden en az 2 hafta önce diş hekiminize giderek genel bir kontrol yaptırmanız faydalı olabilir. Diş hekiminiz tatilde size sorun yaratabilecek problemleri tespit ederek geçici de olsa çözümler üretmeye çalışacak, böylece tüm sene beklediğiniz tatiliniz için endişeleriniz ortadan kalkacaktır.
2. Günlük olarak kullandığınız tüm ağız hijyeni ürünlerinizi, yani diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ara yüz fırçası ve varsa ağız duşunuzu tatilde yanınızda götürmeyi unutmayın. Günlük ağız bakımınıza tatilde de ara vermeden devam edin. Günde 2 kere diş fırçalamayı ve ara yüz temizliği yapmayı ihmal etmeyin.
3. Tatile gittiğiniz yerlerde bilmediğiniz gıdalar tüketmeyin, özellikle yapışkan gıdalardan uzak durun.
4. Dişiniz veya dolgunuz tatilde kırılırsa ya da tatilde diş ağrınız tutarsa, en kısa zamanda bir diş hekimine başvurun. Hekiminiz gerekli gördüğü halde antibiyotik veya ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Ancak diş hekimine gidene kadar ağzınızı ılık suyla çalkalamak ve dişinizi temiz tutmak faydalı olacaktır. Dişinizin üzerinde gıda artıkları birikirse ağrınız daha da artabilir, dolayısıyla diş fırçalamayı ve hatta diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.
5. Asla ağrıyan dişinizin üzerine veya etrafına aspirin ya da ağrı kesici koymayın, dişetinizde ve ağız içinde ciddi yaralara yol açabilirsiniz. Ağrıyan dişinizi ya da kırılan dolgunuzu sakız vb bir madde ile asla kapatmayın, apseli dişlerde durumun daha da kötüleşmesine yol açabilirsiniz.