Sinüs Lifting

Sinüs lifting başarılı bir ameliyatın bir parçasıdır. 
Sinüs greftleme operasyonlarında hastanın kendi kemiği ya da kemiğe dönüşebilen malzemeler kullanılmaktadır. Üst çene kemiği yani sağ ve sol bölümlerinin içersinde “sinüs” adı verilen boşluklar bulunur. Bu da sinüs altında kalan dişsiz bölgelere implant yapılmasını engelleyebilir.

Sinüs, cerrah tarafından sinüs boşluğunu doldurup daha sonra ağız yüksekliğine indirgenerek yapılacak proteze yer temin edilir.
Sinüs liftingin iki çeşidi bulunmaktadır.

Üst çene kemiği yani bölümlerinin içersinde sinüs adı verilen boşluklar vardır. Bu boşluklar özellikle diş kayıplarından sonra hava basıncı etkisi ile hacmen genişleyebilirler. Bu da sinüs altında kalan dişsiz bölgelere implant yapılmasını engelleyebilir. Direkt sinüs kaldırma işleminde vestibülde kare şeklinde kemik duvarı üstten inceltilip diğer üç taraftan mukozaya kadar kesildikten sonra, sinüs mukozası yukarıya doğru hareketlendirilip kemik duvar içeriye döndürülür, tabana destekleyici bir madde yerleştirilir.

Dişsiz maksillalarda arka bölgeyi kaplayan geniş hacimli maksiller sinüs, vertikal yükseklik yeterli olmadığı için endeosseoz bir implant yerleştirilmesine mani olabilir. Böyle bir durumda bu vertikal boyu kemik ilavesi ile yükseltmek veya sinüs tabanını yukarıya kaldırmak gerekir.

sinüs lifting kemik desteklenerek yükseltilir ve daha uzun implantları yerleştirmeye zemin hazırlar. Bu prosedürden sonra çiğneme işlevi esnasında oluşacak basınç eşitlenir. Aşağıdaki resimlerde kemiklerin durumu sinüs lifting uygulamadan önceki ve sonraki hali gösterilmiştir.


Merkezimizi arayarak ücretsiz muayeneden faydalanın. Uzman cerrahlarımız tarafından size en sağlıklı bilgilendirme yapılacaktır.