Endikasyon / Kontrendikasyon

Protez tedavi uygulanırlığını anlatmadan önce, tedavinin amacı; dişlerdeki hasarı durdurmak ve oluşan komplikasyonları önlemektir.
"Bir dişi kaybetme tehlikesi nedir?" Bu Sık sorulan sorundan bir tanesidir.

1. Çiğneme esnasında yanlış kuvvet dağılımı. Kayıp dişin komşu dişlere olan dağılımı fazladır ve kayıplara sebep verir. Dolayısıyla bir dişin kaybı diğer diş kayıplarının başlangıcıdır.
2. Diş eti ve kökünün zarar görmesi. Diş kemiği zamanla ana işlevini (destekliğini) kaybedip içe çekilir. Bu nedenle ciddi diş ve ağız kusurları oluşur.
3. Tüm sindirim sistemi zarar görür.

Stres – Diş kaybından sonraki bir yan etkidir. Bize danışan birçok hastamız psikolojik sorunların her şeyden daha çok rahatsızlık getirdiğini söylemiştir. Diş kaybı ile birlikte insanlar öz güvenlerini de kaybediyor. Bu durum çeşitli komplekslere yol açmaktadır. Kariyer, sosyal yaşam ve özel hayatını etkilemektedir. 

Diş protezinin endikasyonları nelerdir?

  • Patolojik diş aşınması. Bu hastalık esnasında sert diş tabakası aşınır. Dünyada bu hastalık oranı %12dir ve daha çok erkeklerde rastlanır.
  • Çürük, travma, kalitesiz tedavi yüzünden, dişlerin 1/3’ü hasara uğrar.
  • Bir veya birden fazla diş kaybı
  • Estetik kusurlar.

Diş protezinin kontrendikasyonları nelerdir?
Protez tedavi uygulaması için ciddi bir kontrendikasyon yoktur. Bu yöntem her hastaya uygulanabilir. Uzmanlar, protez kararını vermek için yaş, sosyal hayat, maddi durum, genel ağız sağlığı durumu ve genel sağlık durumu vs. gibi birçok ayrıntıyı gözönüne alır. Bazı tedavi şekilleri yaşlı hastalar için uygunken genç hastalar için uygun olmayabilir. Daha detaylı bilgi için web sitemizden bilgi alabilirsiniz.

Protez türleri:
Muayenede uzmanlar size en uygun hangi tedavinin uygulanacağını bilgisini vereceklerdir. Lütfen randevu alın.