Mikroprotezler, İnleyler

Mikro protezler diş hekimliğinde yepyeni bir bakış açısıdır. En son teknolojiyle kayıp dişi yenilemek, günümüzde uygulanan yeni tedavi yöntemleriyle daha detaylı uygulamalar yapılmaktadır. Bu işlemler inleyler ve veneerler gibidir. Hem tedavi hem görünüm açısından çift taraflı çalışma olmaktadır. Hem hasar gören dişin tedavisi yapılırken hem de dişe yeni bir görünüm kazandırılmaktadır.

Mikroprotezlerin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Veneerler hakkında web sitemizde ayrı bir bölüm oluşturulmuştur, şimdi daha detaylı olarak inley ve porselen dolgular hakkında bilgiler vereceğiz.

İneyler ile hangi problemler çözülebilir?

  • Estetik görünüm, modern malzemelerle dişin rengini ve şeklini birebir alır, parlaklık, şeffaflık kazandırır.
  • Dişlerin çiğneme işlevini tekrar kazandırır. Ağızdaki çiğneme kuvveti eşit olarak dağılır ve diğer dişlere eşit oranda basınç sağlar.
  • Yeni kompozit malzemelerden oluşan tüm bu işlemler uzun ömürlüdür. Neredeyse doğal dişler kadar aşınma ömrü vardır.

İnleyler hangi durumlarda kullanılır?
Bu yöntem 1/3 hasar görmüş dişler için uygulanmaktadır.

Dolgulara göre Porselen inleylerin avantajı.
Bu tedavi birçok avantaja sahiptir ve dolgu işlemlerinden farklıdır. Malzemeler üzerinde polimelarizasyon ve daha detaylı çalışmalar yapılır. Restore edilen dişin daha dayanıklı olması sağlanır. İnleyler ağızda doğal dişlerden ayırt edilemezler.

Mikro protez işlemi nasıl yapılır?
Hekime ilk gidişte hasar görmüş bölge temizlenir gerekli işlemler yapılır. Sonra dişlerin kalıbı alınır laboratuvara gönderilir kalıbın ölçülerine göre inleyler yapılır. Tüm bu işlemler esnasında boş kalan bölgeye geçici dolgu uygulanır.
Kliniğe ikinci gelişinizde dolgu çıkarılır ve size uygun olan inley uygulanır. İnleyin eşit olması için teknolojinin imkânlarından yararlanılarak simetrik ölçümlerle dişin birebir aynısı oluşur.

Daha detaylı bilgi için lütfen randevu alınız.