Sabit Protezler

Sabit protez farklı yöntemlerle kayıp dişlerin üzerine kalıcı olarak monte edildikleri için hastaların bu protezi çıkartmaları mümkün olmamaktadır. Hekimler bu tedaviyi bir ya da birkaç diş kaybı sonrasında uygulamaktadırlar. 

Sabit protez denilince akla ilk olarak kuron gelmektedir. Bu yöntem haricinde tavsiye edilebilecek yöntemlerden; veneer, köprü protez, implant, inleyin gibi bir çok uygulama vardır: 

Günümüzde sabit protezler yeni teknoloji ve kaliteli malzeme kullanıldığı için hastalar ve hekimler arasında çok popüler hale geldi. Çoğu insan bu tedavi uygulandıktan sonra her hangi bir rahatsızlık hissetmemektedir. Böylece doğal ve estetik görünüme kavuşur. Tedavinin en büyük avantajı extra uygulamaların yapılmamasıdır. Sadece rutin ağız ve diş temizliğinin yapılması yeterlidir. 

Protez türlerinden hangisinin seçilmesi gerektiğine, diş ve ağzın sağlık durumuna ve hastanın isteklerine göre karar verilir. Örneğin veneerler, ince yaprak porselen uygulamasıdır. Dişin tümünü küçültmeden sadece dişin ön yüzünden hafif aşındırmalar yapılması yeterlidir. Bu yöntem; renk bozukluğu, ayrık dişleri birleştirmede, kırık veya aşınmış dişlerde, yapı bozukluğu olan dişlerde, çarpık ve eğri dişlerin düzeltilmesi gibi durumlarda uygulanır.

Çoğu zaman (örneğin kısmi diş kayıplarında) hekimler kuron yöntemini tavsiye etmektedirler. Kronlar çeşitli malzemelerden yapılır: metal, metal-seramik, porselen (seramik) akrilik vs. Metal destekli kronlar son dönemlerde ön dişler için çok fazla kullanılmamaktadır. Fakat arka dişle için rahatlıkla uygulanabilir. Metal- seramik kuronlar en popüler tedavi şeklidir. Nedeni doğal dişlerden renk olarak farklı olmamasıdır. Hijyen açısından oldukça pratik ve uzun süre kullanılabilir. Tam seramik kuronlar diğer yöntem ve uygulamadan farklıdır, Gerek estetik görünüm gerekse sağlık ve kullanım açısından her hangi bir alerjik reaksyonlara yol açmamakta ve diş etlerini fazla zarara uğramamaktadırlar. Kuronlar şeffaf oldukları için doğal dişlere benzerlik gösterir ve kronu sağlıklı dişlerden ayırt etmek zordur.

Porselen inleyin – Sabit protezlerin bir türüdür. Dişin kayıp olan kısmına yerleştirilir. İnleylerin birkaç çeşidi bulunmaktadır: metal, porselen ve kompozit malzemelerden yapılırlar

Köprü protez- Bir veya birden fazla dişin kaybı esnasında oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınarak yapılan bir tedavi şeklidir. 

Günümüzde implant tedavisi oldukça popülerdir. İmplant, çene kemiğine yerleştirilen titanyum malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Titanyum işlemi üç kademelidir:

  • Çene kemiğine yerleştirilir. Yerleştirmeden sonra kemikle tam birleştirilmesi için belli bir zaman beklenir.
  • İmplantın yerleştirilmesi , çene kemiğinde implant vidasını yerleştirecek kadar yükseklik ve genişlık olması gerekmektedir.
  • Yerleştirilen implant ile çene kemiği arasında yeterli kaynaşma oluştuktan sonra daimi üst yapı protez aşamasına başlanabilir.

İmplant kaybolan dişlerin yerini alır, uzun ömürlü ve kullanışlıdır, özel bir bakım gerektirmez ayrıca sağlıklı olan dişlerin küçültülmesi gerekmez, doğal dişlere çok benzerlik göstermektedir.

Tecrübeli her hekim herhangi bir sağlık sorunu olmayan hastaya bu yöntemi tavsiye eder. Fakat sağlık engeli olan hastalar için hekim buna yönelik farklı tedavi yöntemleri sunabilir. Bütün bu tedavinin amacı; kayıp dişlerin yerine gelmesini sağlayıp güzel ve sağlıklı bir gülümseme yaratmaktır.

Sizi  merkezimize davet ediyoruz. Tecrübeli uzman hekimlerimiz sizin istek ve imkanlarınıza göre en uygun tedavi ve protez şeklini sunacaktır.