Çürük, Dolgu

Çürük çok sık rastlanan bir diş hastalığıdır. Çürüklerin birçok sebebi olabilir. Ana sebepleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Kişiye özel mikroflora
  • Sağlıklı ve doğru beslenememe
  • İçme suyundaki flor oranı
  • Genel sağlık durumu

Çürük dişi çevreleyen dış tabakadaki minerallerin çözülmesi sonucu ortaya çıkar. Diş üzerindeki bakteriler besinleri parçalayarak asidin olmasını sağlarlar. Bu asitler diş minesini tahrip ederek deler. Çürük pH 4-5 ve aşağısı olduğu zaman oluşur. Şeker çok kullanılmadığı zaman pH hızlı bir şekilde normale gelmektedir. 
Elbette birçok faktör çürük sebep olabilir. Zamanında diş hekimine başvurulduğunda çürüğe engel olunabilir ve dişler sağlıklı kalır. Gidilemeyen rutin kontroller, ileride oluşabilecek daha büyük hastalıklara sebebiyet vererek uygulanacak tedavinin masraflarını da arttıracaktır. Normal şartlarda rutin kontroller yapılırsa tedavi ücreti de düşmüş olacaktır.
Mutlaka tedavi uygulanması gerekli ise uzman hekimlerimiz size çeşitli yöntemler sunabilirler. Sizin isteklerinize ve mali durumunuza göre tedavi şekli önerilecektir.

Dolgu
Hastanemizde çeşitli modern kompozit dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemeler dolgunun dayanıklı olmasını sağlar ve dişi estetik görünüme kavuşturur. Neredeyse orijinal diş ile aynıdır.

İnleyler
Çürük ilerlemiş olduğu zaman, diş kaybı 1/3 hasar görmüş dişler için bu tedavi uygulanmaktadır.
İnleyler laboratuar ortamında ve hastanın diş kalıbına göre yapılır. Uzman teknik ekibi daha rahat çalışır. Dolgu yapılırkenki gibi rahatsız edici değildir. Sonuç neredeyse mücevherin işlenmesi kadar simetriktir.

İnleyler kompozit ve seramikten yapılır. Çay kahve vb. faktörlerden renk değişimine uğramazlar. Kendi dişlerinizden ayırt edemezsiniz. Bazı durumlarda kuron yerine uygulanabilir.

Aşağıdaki videolarda porselen inleylerin işlemi (sol tarafta) dolgu işlemi ( sağda) yer almaktadır. Diş 1/3 zarar görmüştür. 

Metal- seramik kuron
Bu tedavi şekli dişler fazla hasar gördüğü zamanlarda kullanılır. Kuron hastanın diş kalıplarından yapılır.

AntModern'de bu tedavinin özellikleri
Ağız sağlığınınızı korumak için uzmanlarımız diş sinirlerine dokunmamaktadırlar. Ancak bazı uygulamalarda bu yola başvurulur. Kron yerleştirmek için küçük miktarda diş kesilip küçültülür

Daha detaylı bilgi için bizi arayın ve randevu alın.
Sağlıklı kalın!