Diş Fırçası Nasıl Temizlenir

Diş bakımı oldukça önemlidir. Diş bakımı denilince akla ilk gelenler ise; diş fırçası ve diş macunudur.Diş fırçaları dişlerin doğru bir şekilde temizlenebilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle belli aralıklar ile diş fırçaları temizlenmeli ve değiştirilmelidir.Sürekli olarak fırça değiştiremeyeceğinize göre diş fırçalarını kısa aralıklar ile temizlemelisiniz. 

Diş fırçasını temizlemek isteyen birçok kişi, diş fırçalarını bulaşık makinalarına koymaktadır.Diş hekimleri bu uygulamanın çok yanlış olduğunu vurgulamaktadır.Diş fırçaları bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

İlk olarak diş fırçaları dişler fırçalandıktan sonra iyi bir şekilde yıkanmalı ve durulanmalıdır. İlk önemli nokta budur. Her diş fırçalamadan sonra diş fırçanızı iyi bir şekilde durulayın. Bunu gerçekleştirdikten sonra diş fırçalarınızı dik bir şekilde yerine koyun, yani ucu yukarıda kalacak şekilde kalsın. Fırçaların bir çoğunda kılıf olmasına rağmen biz Ağız ve Diş uzmanları olarak bu kılıfların kullanılmasını önermiyoruz çünkü bu kılıflar diş fırçasının kurumasını engelliyor.

Fırçalar nemli kaldığında ise; özellikle bakteri ve mantarların üremesini kolaylaştırıyor. Bu fırçaların kullanılması durumunda sağlık riskleri ortaya çıkmaktadır.

Ailede herkesin diş fırçası aynı yerde ise; bu fırçaların birbiri ile teması engellenmelidir.

Fırçaların ömrü yaklaşık olarak 3 aydır. Bu nedenle her 3 ayda bir fırçaları yenilemekte fayda vardır.Bu sayede fırçaları hijyenik ve temiz bir şekilde kullanmaya başlayabilir. Yukarıda saydığımız kurallara uyarsanız da 3 ay boyunca hijyenik olarak fırçayı kullanmış olursunuz.