KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş fırçalayan kadın.

M�jde Trebinye

saglik

21.09.2021

192

1. Diş ipi kullanmamak
Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak önemlidir, ancak birçok hasta günde en az bir kez diş ipi kullanmanın sağlıklı bir gülümsemeye ulaşmak ve bunu sürdürmek için aynı derecede önemli olduğunun farkında değildir. Diş ipi, dişlerin arasına sıkışan gıda parçacıklarından geride kalan çürüğe neden olan bakterileri temizler. Uzmanlar, diş ipi kullanmaya ilk başladığınızda bazen kanama ve tahriş meydana gelebilse de, buna devam etmek önemli olduğunu sonrasında diş etleriniz sertleşeceğini ve ağız sağlığınız için daha iyi olacağını belirtiyor.
 
 
2. Yemekten hemen sonra fırçalamak

Spor ve enerji içecekleri, turunçgiller, şarap ve domates gibi asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişin parlak dış tabakası olan diş minesini aşındırabilir. Bu maddeleri tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak daha fazla hasara neden olabilir çünkü esasen asidi dişlere fırçalıyorsunuz, ondan kurtulmuyorsunuz. Bunun yerine asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra ağzınızı suyla çalkalamalı ve fırçalamadan önce en az 30 dakika beklemelisiniz!
 
 
3. Diş fırçanızı yeterince sık değiştirmemek

Eski diş fırçaları sadece etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonlara neden olabilecek zararlı bakterileri de barındırır. Diş fırçaları her üç ila dört ayda bir değiştirilmelidir. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan sonra adiş fırçanızda değişiklik yapmakta oldukçça önemlidir
 
 
4. Dişlerinizi aşırı derecede beyazlatmak
Aşırı beyazlatma, dişlerinizin doğal olmayan şekilde beyaz görünmesine ve diş hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Evde beyazlatma ürünü kullanmadan önce diş hekiminizle konuşmalısınız ve uygun klinik koşullarında dentimli ve profesyonel hizmet için araştırma yapmanın ağız sağlığını için daha faydalı olacaktır.
 
 
5. Sert kıllı bir diş fırçası kullanmak

Sert kıllı bir diş fırçası, agresif bir fırçalama tekniğiyle birleştiğinde diş etlerinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve dişlerinizi 45 derecelik bir açıyla dairesel hareketlerle nazikçe fırçalayın. İleri geri kullanma, testere hareketi diş etlerinin çekilmesine neden olur ve dişin kökünü açığa çıkarabilir, bu da dişleri aşırı hassas hale getirir.

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Antmodern diş kliniğimizden randevu talep edin.

Benzer Gelişmeler

diş ağrısı
Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş dolgunuzun düştüğünü farkettiğinizde ağrı ve hassasiyet oluşmadan en kısa zamanda diş hekiminize ulaşmalısınız

çene botoksu
Diş Sıkma Botoksu Nedir? Diş hekimleri Botox Yapabilir mi?

Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisinde, diş hekimlerinin kasları etkileyen enjeksiyonlarla botoks uygulaması oldukça ilgi görmekte.

Dişlerdeki beyaz leke
Dişlerdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Dişlerdeki beyaz lekeler bir hastalığın belirtisi olabilir. Dişlerimizi koruyan florür minerali fazla olduğunda zararlı hale gelir ve beyaz lekelere yol açar.

alzheimer yaşlı kadın
Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Ülkemizde 60 yaş üstü kişilerde oldukça yaygın alan Alzheimer için yeni umut. Son yapılan testlerde yeni ilacın, beyinin hafıza kısmında yeni belirtileri gözlemlendi.

çocuklarda kırık diş
Çatlak Diş Kendi Kendine İyileşebilir mi?

Dişler kendilerini yenileyebilirler mi?

Sonbaharda yürüyüş
Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Mevsim geçişlerinde sağlığınızı en üst seviyeye çıkartın!

Sağlıklı yemek
Ağız Sağlığınızı En Yüksek Seviyeye Çıkarak 5 Gıda!

Hangi yiyecekleri yediğiniz ve hangilerinden kaçındığınız konusunda dikkatli olmak ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Su içen kadın
Diyabette Kuru Ağız Nasıl Geçer?

Neden bazı şeker hastalarının ağız kuruluğu sorunları var? Peki kuruluğun belirtileri nelerdir? Bu ağız ve diş problemi nasıl tedavi edilir?

implant ağrılı bir işlem midir
Diş implant ameliyatı ne kadar ağrılıdır?

Implant yaptırmak ağrılı bir işlem midir? Implant yaptırdıktan sonra ağrı duyulur mu? Implant yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?


Bu Haberi Paylaş!