KLİNİĞİMİZDE DÜZENLİ OLARAK COVID-19 DENETİMLERİ YAPILMAKTADIR!

Dişlerdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Dişlerdeki beyaz leke

Deniz Demirhan

saglik

04.11.2021

88

Dişlerdeki Beyaz Lekeler Neden Olur? Florür özellikle çocuklar için önemli bir mineraldir. Ağzımız, dişlerimize zarar veren bir asit üretmek için yediğimiz gıdalarda ve içtiğimiz içeceklerde şeker kullanan bakteriler içerir. Florür dişlerimizi korur. Ancak çok fazla florür diş florozu denen rahatsızlığa neden olabilir. Buda dişerlerdeki beyaz lekelerin bir diğer açıklamasıdır.

Dişlerdeki Beyaz Lekelere Neden Olan Şey Ne?

Diş florozu, dişlerin görünümünde hafif bir değişiklik,
genellikle çok soluk beyaz lekeler şeklindedir. Tipik olarak görülen florozis, ağrıya neden olmayan ve dişlerin sağlığını veya işlevini etkilemeyen hafif bir formdur. Florozis, yalnızca 8 yaşından önce florür tüketildiğinde ve kalıcı dişler diş etlerinin altında oluştuğunda ortaya çıkar. Bu yüzden çocuklara diş macununu tükürmeyi ve yutmamayı öğretiyoruz.

Dişlerdeki Leke Oluşumunu Nasıl Önlerim?

  • Çocuğunuz diş fırçalama alışkanlığını öğrendiği çağda ise diş fırçasına bezelye kadar diş macunu kullanarak fırçalamasına yardımcı olun. Diş macununu yutmasına neden olacak çeşitli tatlandırıcı macunlarından tercih etmeyin.
  • Çocuk gelişiminde, çocukların uzmanlar tarafından gerekli görülürse ek flor tabletleri tüketmesi gerekebilir. Çocuğunuz eğer bu tabletlere ihtiyaç duyuyor ise içme suyundaki flor oranı mutlaka kontrolünüzde olsun. Bu oranı öğrendikten sonra diş hekiminiz ile görüşerek ek flor tabletini kullanmaya ihtiyaç olup olmadığını sorun.
  • Meyve suyu ve içecekler gibi bazı gıdalar, florlanmış sular kadar flora sahiptir. Satılan bazı şişe suları ise fazladan eklenmiş flor özellikli olabilir. Küçük çocukların bu tip içeceklerin tüketimini oldukça azaltılmalıdır.

Dişlerdeki Beyaz lekelerin tedavisi nasıl yapılır?


Tedavi edilemeyecek kadar az görülen ve arka bölgede görünmeyen dişlerde gelişen lekelenmeler genellikle diş hekimleri tarafından fark edilebilir. Genellikle kozmetik şikayet yaratan bu durum, diş beyazlatma ve dişlerin yüzeylerinden tabaka ayırma gibi işlemler uygun görülebilir. Eğer bu işlemler yeterli görülmezse ağır vakalarda porselen lamineler, kompozit restorasyonlar ve kuron kaplamalar tercih konusu olabilir.

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Antmodern diş kliniğimizden randevu talep edin.

Benzer Gelişmeler

diş ağrısı
Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş dolgunuzun düştüğünü farkettiğinizde ağrı ve hassasiyet oluşmadan en kısa zamanda diş hekiminize ulaşmalısınız

çene botoksu
Diş Sıkma Botoksu Nedir? Diş hekimleri Botox Yapabilir mi?

Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisinde, diş hekimlerinin kasları etkileyen enjeksiyonlarla botoks uygulaması oldukça ilgi görmekte.

alzheimer yaşlı kadın
Alzheimer Tedavisinde Yeni İlaç Onaylandı!

Ülkemizde 60 yaş üstü kişilerde oldukça yaygın alan Alzheimer için yeni umut. Son yapılan testlerde yeni ilacın, beyinin hafıza kısmında yeni belirtileri gözlemlendi.

çocuklarda kırık diş
Çatlak Diş Kendi Kendine İyileşebilir mi?

Dişler kendilerini yenileyebilirler mi?

Sonbaharda yürüyüş
Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Mevsim geçişlerinde sağlığınızı en üst seviyeye çıkartın!

Sağlıklı yemek
Ağız Sağlığınızı En Yüksek Seviyeye Çıkarak 5 Gıda!

Hangi yiyecekleri yediğiniz ve hangilerinden kaçındığınız konusunda dikkatli olmak ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diş fırçalayan kadın.
Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığında bazı bilgilere sahibiz. Peki bunlardan hangisi doğru uyguluyoruz?

Su içen kadın
Diyabette Kuru Ağız Nasıl Geçer?

Neden bazı şeker hastalarının ağız kuruluğu sorunları var? Peki kuruluğun belirtileri nelerdir? Bu ağız ve diş problemi nasıl tedavi edilir?

implant ağrılı bir işlem midir
Diş implant ameliyatı ne kadar ağrılıdır?

Implant yaptırmak ağrılı bir işlem midir? Implant yaptırdıktan sonra ağrı duyulur mu? Implant yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?


Bu Haberi Paylaş!